Skip to content ↓
Oldfield Primary School

Oldfield Primary School

Nulli secundus

It’s fun to learn!

Governors

The school’s governing body is generally responsible for the conduct of the school with a view to promoting high standards of education. They act together rather than individuals.  Each Governor’s term of office is four years.

The full governing body meets 6 times a year.  Groups of Governors form committees to meet and discuss such topics as the curriculum, personnel matters, finance, school improvement, Health and Safety and site and buildings.

On 26th January 2015 the governing body was reconstituted to 11 Governors as follows:

  • 1 LA Governor
  • 4 Parent Governors
  • 4 Community Governors
  • 1 Staff Governor
  • The Headteacher

The Governing Body also has 2 Associate members to assist them in their work at present.  We currently have a vacancy for a Community Governor.

Please to read our Governor’s profiles below.

Oldfield Governor Profiles

November 2018

Viv Williams – LA Governor

Viv is Chair of Governors and SEN Governor.  She also is a member of FPP, LFaC, TPPC, and Target Setting Committees.  She first became associated with the school in 1982 and has had 2 children at Oldfield who both had an excellent start to their education.  She was PTA Secretary throughout the children’s’ time at the school and was elected Parent Governor in 1985.  She is currently a Local Authority Governor and Link Governor to the OSA.  Viv has been on the Board of Governors from 27th September 1996, and her current term of office is due to end on 12th June 2021.

John Wanklyn – Community Governor

John was elected a Parent Governor in 2009 and served two 3 year terms while his boys Andrew and Oliver progressed through the school.  When his boys left Oldfield, John was appointed a Local Community Governor. He is now the School’s Vice Chair of Governors. Chair of FPP, HT Pay and Performance Committees., and a member of the Teachers Pay and Performance (TPPC) Committee. He is also the Health and Safety Governor.  John has been on the Board of Governors from 1st September 2009, and his current term of office is due to end on 31st August 2021.

Gina Botterill - Community Governor

Gina joined the Governing Body in 2003 which followed her time on the OSA Committee where she served as both Secretary and joint Chair.  She chairs the Learning, Families, Community and Healthy Schools (LFaC) Committee, serves on the FPP Committee and the Teachers Pay and Performance (TPPC) Committee. Gina is also the Safeguarding Governor.  She also looks after the Key Stage 2 Library in a voluntary capacity. Her current term of office is due to end on 31st August 2021.

Gina works in her own HR Consulting business with her husband Ian.  Their son Matthew attended Oldfield until 2004 and he is now working in Africa after completing his degree at University studying Zoology.

Louise Greene – Staff Governor

Louise Greene has been a TA/LSA at Oldfield School since 2001; she joined the Governing Body in June 2009.  She is the Deputy Safeguarding lead and the Pastoral lead at the school. Louise sits on the LFaC Committee.  Louise’s current term of office is due to end on 19th June 2021.

Lorraine Woolrich - Community Governor

After teaching Physics and Maths at Newlands Girls’ School for 25 years, Lorraine joined the Governing Body of Oldfield School in 2005 as a Community Governor.  She lives within walking distance of the school and knows families whose children are, or have been pupils at Oldfield.   She is a member of the FPP and Target Setting Committees. Lorraine’s term of office is due to end on 30th August 2021.

Lorraine’s grandson started at the school in September 2015

Mrs Sarah Green – Parent Governor

Sarah Green joined the Governing Body on 25th October 2013 as an elected Parent Governor.  She is a mother of 2 children, one left in July 2018 and the other is in Year 5 .  Sarah sits on LFaC Committee and is the school’s Link Governor. Sarah was recently re-elected as a Parent Governor and her current term of office is due to end on 8th November 2021.

Mrs Emily Sampson – Parent Governor

Emily Sampson joined the governing body on 23rd October 2016 as an elected Parent Governor.  She has two children in the school in Year 4 and Year 5.  Emily sits on the FPP Committee.  Her term of office is due to end on 22nd October 2020.

Dr Caroline Scott-Lane – Parent Governor

Caroline Scott-Lang joined the governing body on 23rd October 2016 as an elected Parent Governor.

Caroline has one child in Year 2 and one in EYFS and she sits on the Learning, Families, Community and Healthy Schools committee.  Her term of office is due to end on 22nd October 2020.

Mrs Amy Hewitt – Parent Governor

Amy Hewitt joined the governing body on 9th November 2017 as an elected Parent Governor. Amy has one child in Year 4 and one in Year 3.  Amy sits on the \learning, Families, Community and Healthy Schools committee.  Her term of office is due to end of 8th November 2021.

Oldfield currently has one Community Governor vacancy

Associate Members

Associate members are people who the governing body have appointed to assist them in their duties.  Associate members do not have any voting rights at Full Governing Body meetings, Voting Rights may be given at committee level.

Cllr Geoffrey Hill

Cllr Hill joined the Governing Body in December 2012 as a LA Governor He is an LA Councillor in Customer and Business Services.  He became an Associate Member following reconstitution in January 2015.  His term of office of due to end on 31st August 2019

Kathryn Sayers 

Kathryn had been a Governor since 2009, having previously served on the OSA for 3 years as Treasurer and Vice-Treasurer. She sits on the Target Setting Committee. Kathryn’s term of office as a Community Governor finished on 31st August 2017. She was invited by the governing body to become an Associate Member from 1st September 2017 and her term of office is due to end on 31st August 2019.

She has two daughters who attended Oldfield.

Committees:

LFaC Learning, Families, Community and Healthy Schools
FPP Finance, Premises and Personnel
TPPC Teachers Pay and Performance CommitteeTargeting Setting

HT Pay and Performance

Any other committees i.e.; exclusions, complaints are appointed as and when required from the Governing Body members.

We have a number of committees who look after different aspects of the school as follows:

Learning, Families and Curriculum Committee (LFaC)

Finance, Premises  and Personnel Committee  (FPP)

Other committees are convened when necessary during the year ie: Target Setting, Teacher’s Pay and Performance

Please click on the link below to read the Governors SEND Report Jan 2018

Governor Committee Flow Chart – Governing Body 2017-18

All Governing Body minutes are available to view upon request at the School Office.